Grootse intocht lopers en militaire voertuigen op 5 mei

Sinds de Tweede Wereldoorlog hebben zo’n 130.000 Nederlandse militairen meegedaan aan missies over de hele wereld. De komende tijd zijn er veel activiteiten rondom de inzet van veteranen voor vrede, voor onze vrijheid en veiligheid (Bijlage 1), waaronder de activiteiten op 5 mei.

Bevrijdingsvuurestafette

Traditioneel wordt op 5 mei het bevrijdingsvuur vanuit Wageningen naar Alphen aan den Rijn en de andere kernen gebracht door lopers uit onze gemeente. Het vuur wordt vervolgens ceremonieel ontstoken in de diverse plaatsen.

Route Prinses Irene Brigade Mei ‘45 (Liberty Tour)

Dit jaar zijn onze lopers ook onderdeel van de Liberty Tour. Estafetteploegen uit diverse gemeenten lopen de route die 71 jaar geleden werd afgelegd door de Prinses Irene Brigade van Wageningen naar Den Haag. Samen met de Canadese geallieerden hebben zij destijds De Hofstad ontzet in mei 1945. Als eerbetoon aan de bevrijders van Den Haag vormen de hardlopers samen met meer dan 40 Keep-them-rolling militaire voertuigen, de Liberty Tour. De Liberty Tour komt door verschillende plaatsen, zoals Bodegraven, Zwammerdam, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude-Rijndijk, Leiden, Voorschoten en Wassenaar. De Band of Liberation verzorgt de muzikale omlijsting in Alphen aan den Rijn.

Dit betekent een spectaculaire intocht met mooie beelden van onze lopers en oude militaire voertuigen. De Liberty Tour wordt mede ondersteund door de gemeente Alphen aan den Rijn, MAC Rijnland en Activiteitencentrum voor veteranen ‘De Oude Stomp’.

Tijdschema – bij benadering – Liberty Tour en Band of Liberation

08.30 uur Vertrek voertuigen vanaf Steekterweg richting centrum Alphen aan den Rijn (locatie Steekterweg niet toegankelijk voor het publiek, wel voor de media!)
Steekterweg – via hefbrug – Pr. Hendrikstraat – Julianastraat – Rijnplein – Burg. Visserpark.

08.45 uur Band of Liberation staat opgesteld op het Hazeveld en begeleidt de voertuigen naar het Rijnplein. De voertuigen rijden rechtstreeks door naar het Burg. Visserpark. De Band of Liberation wacht op het Rijnplein op de Alphense lopersgroep met het Bevrijdingsvuur.

09.00 uur Voertuigen komen aan op Burg. Visserpark, kort daarna gevolgd door
de Band of Liberation en de Alphense lopersgroep.
Ontsteken Bevrijdingsvuur door onze burgemeester.
Mogelijkheid om voertuigen te bezichtigen.

09.30 uur Vertrek hoofdcolonne en bevrijdingsvuur langs nieuwe gemeentehuis, Rijnplein, Wilhelminalaan, Emmalaan naar Hazerswoude- Rijndijk en daarna via o.a. Leiden naar Den Haag. Een deel van de voertuigen rijdt een aparte route via Boskoop, Benthuizen en Hazerswoude-Dorp.

Bijzonderheden Bevrijdingsvuurloop en intocht Prinses Irenebrigade

Elk jaar wordt in de nacht van 4 op 5 mei het bevrijdingsvuur in estafettevorm vanuit Wageningen naar Alphen aan den Rijn gelopen. Onder de lopers bevinden zich bekende inwoners van onze gemeente. Na het ontsteken van het bevrijdingsvuur op het Burg.Visserpark wordt het vuur overgedragen aan kinderen uit andere dorpskernen binnen onze gemeente, die het vuur naar hun dorp brengen. De vlam symboliseert de overgang van herdenken naar vieren.

Ter gelegenheid van de viering van 75 jaar Garderegiment Fuseliers Prinses Irene start in 2016 een mooie traditie.

In mei ‘45 trok de Prinses Irene Brigade via Zeist, Utrecht, Woerden, Bodegraven, Alphen aan den Rijn, Zoeterwoude-Rijndijk, Leiden, Voorschoten, Wassenaar, Den Haag binnen.

Door de historische route exact te lopen, verbinden de lopers zich aan de herinnering van de Prinses Irene Brigade en het huidige Garderegiment Fuseliers Prinses Irene (zie ook www.route-irenebrigade.nl).

image

Intocht bevrijders in Alphen aan den Rijn

De doorkomst van het bevrijdingsvuur wordt omkleed met historische (leger) voertuigen. De ‘Liberty Tour’ stopt op het Burg. Visserpark. De voertuigen zijn daar voor het publiek te bekijken.

Daarna vervolgt de Liberty Tour zijn weg naar Den Haag. Het Malieveld is het eindpunt van de Liberty Tour.

De tocht met legervoertuigen door onze gemeente levert prachtige beelden op. Bij de tussenstop op de Steekterweg zullen de burgemeester, veteranen en genodigde schoolkinderen in de voertuigen instijgen en meerijden tot het Burg. Visserpark.

Band of Liberation

In het jaar 2000 werd in Nederland 55 jaar bevrijding gevierd. Dit was voor het stichtingsbestuur van de Internationale Rijntaptoe de reden om de Rijntaptoe een thema mee te geven. Marchingband Management werd benaderd om speciaal voor deze gelegenheid en voor het programma onderdeel Bevrijding een bijzondere band op te richten. Deze band zou gestoken zijn in geallieerde uniformen uit de Tweede Wereldoorlog en moest muziek spelen uit diezelfde periode.

35 Speciaal geselecteerde en ervaren muzikanten werden benaderd. Een groot aantal van hen waren oud-militairen die ervaring hadden met traditionele militaire marsmuziek. Deze ervaring hadden zij opgedaan in diverse militaire fanfares en tamboerkorpsen. Muziek werd bijeen gezocht en authentieke Canadese battledresses werden gevonden. Aldus ontstond de Band of Liberation Army Band.

Prinses Irene Brigade

Op 11 januari 1941 word de Koninklijke Brigade Prinses Irene officieel opgericht in Groot-Brittannië. Vanuit de hele wereld arriveren mannen met de Nederlandse nationaliteit om de brigade te versterken.

Ze komen uit zo’n 27 landen. In 1944 landt de brigade in Frankrijk, om van daaruit naar Nederland te trekken. Dit jaar staan we stil bij 75 jaar Prinses Irene Brigade, door middel van verschillende activiteiten, waaronder Bevrijdingslunches en een Foto tentoonstelling.

Dit initiatief wordt ondersteund door NC4en5Mei, vfonds, Fonds 1818, en Gemeente Den Haag, Wassenaar, Voorschoten, Leiden, Alphen aan den Rijn en Bodegraven.

Intocht Prinses Irene Brigade in Den Haag (Bezuidenhout)

Geef een reactie

Recent nieuws

Gymvereniging Hou Vast stopt er mee 01.07.2019 16:39

SP: MAX mag blijven: actievoeren werkt! 08.06.2019 09:28

Kaartverkoop Parkvilla Theaterseizoen 2019-2020 gestart! 31.05.2019 17:03

Hulpverleners druk met loslopende dieren 31.05.2019 13:52

Eerste NOM-woningen in Alphen aan den Rijn verhuurd 04.03.2019 20:34

Nieuwe Prinsen en Pages voor de Cascarvieten 03.03.2019 18:37

Zilveren Tomaat voor SP veteraan Gerard Harmes 17.01.2019 15:30 SP Alphen

Donderdag 17 januari 2019 is het weer zover 17.01.2019 15:06 Politie Alphen aan den Rijn

Zondag 20 januari: Maandelijkse bidstond 17.01.2019 15:06 Sionskerk Alphen

Alphen aan den Rijn – Drie verdachten berovingen met taser aangehouden 17.01.2019 14:56 Nieuws | Zuid-Holland | politie.nl

Actief voor de circulaire economie 17.01.2019 14:26 Gemeente Alphen

Start kaartverkoop unieke muziekavond met Massada in Adventskerk 15.01.2019 10:56 Adventskerk | Nieuws

Kerstpakkettenactie bedankt Alphenaren! 14.01.2019 11:56 Adventskerk | Nieuws

Maandag 21 januari 2019: Koffieochtend Sionskerk! 14.01.2019 11:41 Sionskerk Alphen

https://www 12.01.2019 22:41 Politie Alphen aan den Rijn

Wat ze ook verzinnen, laat niemand binnen 10.01.2019 11:26 Politie Alphen aan den Rijn

Getuigenoproep 10.01.2019 11:26 Politie Alphen aan den Rijn

Eigenaar fiets gezocht 06.01.2019 08:41 Politie Alphen aan den Rijn

Pastoraat ds. De Jonge 29.12.2018 22:56 Adventskerk | Nieuws

Nieuwe ambtsdragers 29.12.2018 22:26 Adventskerk | Nieuws