Rotzooi aan de Zegerplas

Juist omdat ik één van degenen ben die er halfjaarlijks op uittrekken om op te ruimen wat de gemeente nog heeft laten liggen, valt me op dat de Alphense jeugd ruim een kub rotzooi per dag achterlaat. En dan blijft er, zoals ik maar al te goed weet, nog wel het één en ander liggen tot wij het met z’n allen weghalen. .

Is dat veel? Of weinig?

Dát hangt af van je gezichtspunt, lijkt me.

Want tenslotte heeft de gemeente ongeveer 8500 jongeren in de leeftijdsklassen tussen 15 en 24 jaar, en daar zal de hoofdmoot van onze vervuilers wel bij zitten, natuurlijk. Vroeger zou je dat aantal halveren, maar de emancipatie heeft onverbiddelijk toegeslagen, dus de meiden gooien net zo gemakkelijk iets weg als de jongens. Nu is een kub(ieke) meter) 1000 liter, en dus zou de gemiddelde jongere daar dagelijks ongeveer een colaglaasje aan rommel weggooien. Dat is natuurlijk niet zo veel, al vrees ik dat ze in de stad en op school nog wel meer rommel maken. Maar zelfs dan nog is het te overzien. Als ze hetzelfde weggooigedrag in Aarlanderveen of Zwammerdam hebben, zouden we er niet eens over praten, toch?

Natuurlijk is het wél een ton teveel, want ze zouden het moeten weggooien in de vuilnisbakken, al zijn die pas korte tijd van het formaat dat nodig is. Want als je voor een volle bak staat, is het natuurlijk helemaal ‘gerechtvaardigd’ om je rommel dan maar ergens anders neer te gooien. Kortom, de gemeente had wel wat sneller kunnen anticiperen op die dagelijkse vuilnisbelt!

Maar je kunt het ook anders bekijken:

 
  Het blijkt dat onze jeugd de helft van hun afval wél in de bakken gooit.

  Er is ook wel verschrikkelijk veel te koop dat afval oplevert. En dat wordt allemaal naar ons ‘stadspark’ bij de Zegerplas gesleept, want je kan op het grootste deel van dat gebied immers niets kopen. Je zou je moeten afvragen of meer tijdelijke gelegenheden die afvalberg niet aanzienlijk zou verlagen. Want natuurlijk moet zo’n ijscoventer of frisdrankstand het ‘eigen’ afval wel degelijk opruimen. Dat doen de bestaande horecavestigingen toch ook?

  Waar anders in Alphen kan de lieve jeugd nou zijn examenfeestjes vieren, of gewoon met vrienden en vriendinnen de natuur verkennen, op welke manier dan ook. Daar hebben we dat park toch voor?

  Als er ’s zomers, en zeker in de avond/nacht, zoveel aan de hand is, zou je toch mogen verwachten dat onze gemeente daar ook meer toezicht houdt. Naar mijn beste weten gebeurt dat echter niet, terwijl juist daarmee de grootste excessen, en vast ook de meeste rotzooi, in de hand worden gehouden. Dat vermindert gelijk de geluidsoverlast, want het is zeker waar dat je, zoals ikzelf, aan de plas wonend elk feestje wel meebeleeft! Dat geldt overigens ook voor ‘Wet ’n Wild of welke sportclub ook die daar activiteiten heeft.

Pleit ik voor ongebreideld rotzooi maken? Integendeel! Maar we moeten de zaak ook weer niet overdrijven. Als onze jeugd veel meer afval zelf zou opruimen, moeten de mensen van de gemeente toch dat hele park aflopen. Ze halen alleen minder op, maar dat scheelt ze nauwelijks extra tijd. We moeten het probleem zeker niet vanuit het standpunt van de opruimers gaan bekijken, lijkt me, want dan weet ik nog wel wat meer!

Is het eigenlijk wel een jongerenprobleem? Wel als we kijken naar de veroorzakers van al die troep, natuurlijk. Maar waar hebben ze dat weggooi gedrag geleerd, en wie van ons probeert hen dat eigenlijk af te leren?

Op de hogeschool waar ik werk, staan voor elke trapuitgang vuilnisbakken, netjes gesorteerd, zoals het een groene school betaamt. De gemiddelde student hoeft dus hoogstens een paar meter van zijn noodzakelijke route af te wijken om zijn rotzooi netjes kwijt te raken. Dat is in de kantine net zo, en toch lijken trappenhuizen en kantines, soms ook collegezalen, vaak op een vuilnisbelt. Ligt dat aan onze studenten? Deels wel natuurlijk, maar het ligt net zo veel aan docenten en andere personeelsleden die altijd de verkeerde kant op kijken. Of aan collega’s die toestaan dat er tijdens hun colleges wordt geluncht. Het ligt natuurlijk ook aan onze Raad van Bestuur die de vaste (en strenge) groep conciërges grotendeels heeft vervangen door uitzendpersoneel die het ook allemaal niet veel kan schelen.

Kortom, we hekelen de jeugd, maar geven zelf het verkeerde voorbeeld. De gemeente laat toe dat er ’s avonds, zeker op mooie zomernachten, weinig toezicht wordt gehouden en de politie heeft er geen mensen meer voor. Het lijkt me dus logisch dat alle ellende dan terechtkomt bij degenen die het allemaal moeten oprapen. Dan moeten we niet vervolgens allemaal roepen dat het zo erg is met de hedendaagse jeugd! Dat is gewoon hypocriet!

Geef een reactie

Recent nieuws

Gymvereniging Hou Vast stopt er mee 01.07.2019 16:39

SP: MAX mag blijven: actievoeren werkt! 08.06.2019 09:28

Kaartverkoop Parkvilla Theaterseizoen 2019-2020 gestart! 31.05.2019 17:03

Hulpverleners druk met loslopende dieren 31.05.2019 13:52

Eerste NOM-woningen in Alphen aan den Rijn verhuurd 04.03.2019 20:34

Nieuwe Prinsen en Pages voor de Cascarvieten 03.03.2019 18:37

Zilveren Tomaat voor SP veteraan Gerard Harmes 17.01.2019 15:30 SP Alphen

Donderdag 17 januari 2019 is het weer zover 17.01.2019 15:06 Politie Alphen aan den Rijn

Zondag 20 januari: Maandelijkse bidstond 17.01.2019 15:06 Sionskerk Alphen

Alphen aan den Rijn – Drie verdachten berovingen met taser aangehouden 17.01.2019 14:56 Nieuws | Zuid-Holland | politie.nl

Actief voor de circulaire economie 17.01.2019 14:26 Gemeente Alphen

Start kaartverkoop unieke muziekavond met Massada in Adventskerk 15.01.2019 10:56 Adventskerk | Nieuws

Kerstpakkettenactie bedankt Alphenaren! 14.01.2019 11:56 Adventskerk | Nieuws

Maandag 21 januari 2019: Koffieochtend Sionskerk! 14.01.2019 11:41 Sionskerk Alphen

https://www 12.01.2019 22:41 Politie Alphen aan den Rijn

Wat ze ook verzinnen, laat niemand binnen 10.01.2019 11:26 Politie Alphen aan den Rijn

Getuigenoproep 10.01.2019 11:26 Politie Alphen aan den Rijn

Eigenaar fiets gezocht 06.01.2019 08:41 Politie Alphen aan den Rijn

Pastoraat ds. De Jonge 29.12.2018 22:56 Adventskerk | Nieuws

Nieuwe ambtsdragers 29.12.2018 22:26 Adventskerk | Nieuws